Yeniden Başlamak İçin 10 Tüyo

CategoriesMakalelerYorum yok Yeniden Başlamak İçin 10 Tüyo92 views

1-Yeniden başlamak, zarar dönüşüyle aynı değildir; bu yeni bir başlangıç ve hedeflerinize ulaşmak için birçok tecrübe ve bilgi sahibisiniz. Arzuladığınız sonuca ulaştığınızda nasıl bir duygu hissedeceksiniz; bu tutkunuzu imajinasyonla görmeye çalışın.
2- Yaşamda yürümek merdivenleri tırmanmak gibidir; bir ya da iki basamak çıkarsınız ve sonra basamak bitince bir adım geriye gitmek isteyebilirsiniz. Ama yine de ilk başlangıçtan yukarıdasınızdır. Bu yaşamın sürecidir, hiçbir şey düz inişte gerçekleşmez. Kendinize ve yeni bulduğunuz yöne sakinlik ve huzur götürün.
3- Eğer isterseniz, tümüyle yeni bir dünya oluşturabilirsiniz; sadece doğru yönde yapmaya dikkat etmelisiniz. Bazen ufak düşünceler büyük şeylere dönüşebilir. Değişmek ya da değiştirmek istediğiniz yenilikle ilgili pozitif sonuçları görsel olarak hayal edin. Görselleştirme tekniği kronik hastalıklarla dahi önerilen ve etkili olan bir yöntemdir. Eğer onlara yardımcı oluyorsa, size yardımcı olmaması için herhangi bir sebep var mı?
4- Son demek kötü şeyler olduğu anlamına gelmeyebilir; işiniz, eviniz, birikimleriniz kaybetseniz bile gelecekte sizi bekleyenler belki de sahip olduklarınızdan daha güzel olacaktır. Başımıza gelen kötü olaylardan sonra bile iyilikle karşılaşabileceğinizi kendinize hatırlatın. (Her şerde bir hayır, her kötülüğün içindeki iyilik gibi)
5- Yeniden başlamak korkutabilir, ama bu duygu kutlamaya da sebep olabilir; Heyecan verici olduğunu düşünün ve birçok anksiyeteli duyguyu yaşadığınızı varsayın. Gerçek şu ki anksiyete ve heyecan vücut içinde geçerli. Ve olayı korkutucu ya da heyecan verici yapan bizim zihinlerimizdir.
6- Geleceğinizin geçmişinizin yönetmeyeceğini hatırlayın; hayatınızda her ne olduysa, ihtiyacınız olan çözüm yolunu ufak değişikliklerle de olsa bulabilirsiniz.
7- Yeniden başlamak, yeniden başlatmayı seçmekten farklıdır. Çoğumuz hala kaos içinde yaşıyoruz çünkü birkaç kez denedik ama bir türlü yeniden başlayamadık. Başkalarından destek almak zor gelebilir. Eğer size de zor geliyorsa, toparlandıktan sonra siz de başka birisine iyilik yapacağınıza dair “kendinize söz verin” ve en kısa zamanda yapın.
8- Olumsuz yaşam tarzınızı sağlıklı alternatiflerle sınırlandırın. Eğer kötü bir alışkanlığınızı bırakamıyorsanız, daha az içmekle başlayın. Uyum sağlamak için kendinize biraz zaman tanımanız normal kabul edilebilir, ya da size zarar veren şeyi durdurun.
9- Yeniden başlamak yeni hedefler yaratmak ve ulaşmaktır; en mutlu olduğumuz zamanlar hedefimize doğru yol aldığımızda hissedilir. Hatta bir rüyanız gerçek olduğunda duygusal sağlığınız için bir an önce yenisini bulmalısınız. Şu şekilde bir düşünün; yeşil ve büyüyen üzüm mü olgun ve bozulmuş olanı mı tercih edersiniz?
10- Yeniden başlamak kendinize gerçek mutluluk şansınızı vermenizdir; Cesur olmalısınız ve yeni şeyler öğrenmekte iyi olmalısınız. Bu nekadar size zarar verebilir ki? En kötü ne olabilir? En kötüsü yeni beceriler öğrenmiş olursunuz ve bunları bir sonrakinde daha etkili olarak kullanırsınız.
Yeni bir şeylere başlamak için yollar aramak bile size enerji verir. İstediğinize doğru hareket geçmenin heyecanı da mutluluk getirir. Sadece küçükle başlayın ve kendinize çok yüklenmeyin, böylece hedefe düşündüğünüzden daha kısa sürede varacaksınız

 

Uzm. Psk. Esra Savaş Kaplan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir