Panik Atak Nedir? Nasıl Baş Edilir?

CategoriesMakalelerYorum yok Panik Atak Nedir? Nasıl Baş Edilir?100 views

Panik atağı tam olarak nedir? Eğer basitçe söylemek gerekirse, panik atağı, kısa süreli ve yoğun bir korku patlaması, “gökyüzünün başınıza çöktüğü” duygusudur.
“Birdenbire, belli bir neden olmaksızın, kaçınılmaz sonun geldiği duygusuyla boğuluyorsunuz. Korkunç bir şey olmak üzereymiş gibi. Kötü bir şey olacak… Oradan gerçekten çabucak çıkmanız gerekiyormuş gibi hissediyorsunuz. Kalbiniz hızla çarpıyor ve sanki nefes alamıyorsunuz; bu nedenle de çabalayarak nefes alıyorsunuz; ve arkasından da sık ve derin nefes almaya başlıyorsunuz. Elleriniz titriyor, bacaklarınız pelte gibi oluyor. Zihniniz den her türlü şey geçiyor: Belki de kalp krizi geçirmekte olduğunuz gibi; ya da delirmek üzere olduğunuz gibi. Bu yaşadığınızın ne olabileceğini bilmiyorsunuz; ve bu böyle korkutucu ki.”

Belki de işin en korkutucu tarafı, çevrede tehdit oluşturabilecek veya tehlikeli bir şey olmadığını bilmeniz.

 

Korku: Panik bozukluğunun kontrol edilmesi yolunda yapılan en önemli katkılardan bir tanesi, panik ataklarının aslında iki aşamada geldiğidir. Birinci korku ve ikinci korku olarak adlandırılır. Birinci korku ile birdenbire, durup dururken ortaya çıkan ani korkudur. İkinci korku ise, Birinci Korku’ya gösterdiğiniz tepkidir.

Panik bozukluğu ile kedilerden, gök gürlemesinden vs. korkmak gibi sözde basit korkular arasında ayrım yapılması önemlidir. Bu basit fobiler “dışsal” korkulardır; diğer yandan panik bozukluğuysa içsel bir korkudur. Panik bozukluğu hep aynı kaynaktan geliyorsa – kapalı yerler,yükseklikler,köprüler,araba kullanma,toplun önünde konuşma vs. gibi bir korkular dizisini yani o yerde veya o durumda panik atağı yaşama korkusunu kapsayabilir.

 

Stres: Panik atakları strese bağlantılıdır. Hayatınızdaki stresi azaltmak için yapacağınız her şey size büyük oranda yardımcı olacaktır. Çoğumuzun günlük hayatımızda hayatı ya da ölümcül acil durumlarla karşılaşmak zorunda kalmıyoruz bizi yıkan şey genellikle az miktarda streslerin birikimidir. Bu nedenle, günlük yaşantınızın nasıl planlandığı üzerinde düşünmek önemlidir.

 

İki uç arasında seyreden günlük faaliyetlerinizi bir düşünün:

Faaliyet Olmadığında Aşırı Faaliyet Olduğunda
Sıkıcı, boğucu Çılgınca, telaşlı, çok sinirli

 

Çok az faaliyet kadar, aşırı faaliyet de insan vücudunda çok stres yaratır. Stres sinir sistemimizi, beyin fonksiyonlarımızı, düşünme ve hareket yeteneklerimizi etkileyerek sağlıklı olmayan beden ve beyine sahip olmamıza sebep olabilir. Bunu engellemek için sistemli olarak stresle aktif yöntemlerle baş etmeliyiz, kararlarımızı verirken kısa süreli değil uzun süreli iyi ve doğru olacak olanları tercih etmeliyiz. Eğer sağlıklı yöntemleri belirlemekte zorlanırsak ya da uygulamalar yeterli gelmezse, uzman desteğine başvuralım. Kognitif (Bilişsel) Terapi panik atak, agorafobi, ya da diğer kaygı bozuklukları alanında iyileştirici ve etkili olan psikoterapi yöntemidir.

Özellikle de kişinin uyumuna göre kaygının minimuma düşürülmesi ve tekrarlanmasını engellemek adına çok etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir